Blog

Prečo by sme mali vysievať slnečnicu?

Pokračovať na článok

Väčšina pestovateľov sa už rozhodla, čo bude vysievať. Navyše na jeseň sa objavili správy, že bude nedostatok osiva hybridov kukurice, a preto mnohí z nich už nakúpili osivo vopred. Tento článok je určený pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli.

Okrem hybridov kukurice evidujeme slnečnicu ako jednu z najobľúbenejších poľných plodín. Navyše vďaka bezprecedentným okolnostiam predajná cena slnečnicového semena v tomto roku prekonáva nevídané rekordy.

Pestovatelia slnečnice sa však veľmi často stretávajú s extrémnymi trhovými podmienkami.

Kvôli čomu je pestovanie slnečnice predvídateľnejšie a prečo sa napriek tomu stretávame s extrémnymi výkyvmi cien?

Tradične v regióne strednej Európy je z dôvodu stabilne lojálnej vrstvy spotrebiteľov stolový olej vyrobený zo slnečnice menej nahraditeľný inými druhmi stolových olejov. Pomer produkcie slnečnice v rámci poľnej rastlinnej výroby, respektíve jej hektárové výnosy majú mimoriadny význam, pretože je nutné pokryť potrebu stabilnej a širokej vrstvy spotrebiteľov.

Z daného dôvodu sa predajná cena vždy mení v súvislosti s množstvom dostupných skladových zásob. Dopyt je predvídateľný, každoročne ukazuje mierne rastúci trend.

Uvedené spotrebiteľské zvyky a správanie sa zákazníkov pri nákupe olejov sú charakteristické najmä pre Maďarsko a susedné krajiny v regióne, pretože v západnej a v severnej Európe je na regáloch obchodov dostupný veľký výber rôznych repkových a sójových stolových olejov.

Pohyby cien sú niekedy nevyspytateľné, ale napriek tomu má pestovanie slnečnice svoje významné výhody. V prospech slnečnice okrem iného svedčí aj ten fakt, že pestovanie rastliny pomerne dobre toleruje extrémnejšie poveternostné podmienky a z pohľadu ziskovosti je schopná stabilne dosahovať dostatočné hektárové výnosy.

Kvôli čomu sa vyplatí zasiať aktuálne slnečnicu?

Je síce pravda, že kukurica sa dá vypestovať s nižšími nákladmi, ale tam, kde je možné vypestovať 10 ton kukurice z hektára, je možné dosiahnuť 3-4 tonový výnos slnečnice, čo je pri súčasnej cenovej úrovni omnoho lukratívnejšie.

Skutočne dobrú úrodu môžeme dosiahnuť v prípade ornej pôdy, ktorá dobre vstrebáva vodu a je bohatá na výživné látky. Každopádne, okrem ornej pôdy extrémne zlej kvality slnečnica porastie takmer všade.

Kto by chcel teraz kúpiť osivo kukurice, možno už nezíska osivo najlepšej kvality. V prípade osiva slnečnice je zatiaľ dostupný väčší výber.

Pestovanie slnečnice je oveľa menej závislé od počasia. Slnečnica omnoho lepšie znáša sucho. Z dôvodu výkyvu teploty a množstva zrážok môžeme očakávať omnoho menšie kolísanie hektárového výnosu. Nesmieme však zabudnúť ani na klimatické zmeny spôsobené globálnym otepľovaním, ku ktorým sa slnečnica, ktorá je viac odolnejšia voči suchu, prispôsobuje omnoho lepšie, ako iné poľné plodiny.

V súčasnej dobe sú na slnečnicu charakteristické extrémne vysoké ceny. Nedostatok slnečnice ovplyvní koniec súčasnej, ako aj na začiatok novej sezóny. Bude zrejme málo takých vplyvov, ktoré by mali za následok zníženie cien. Okrem toho je nutné zobrať do úvahy aj rastúci dopyt po slnečnici, pretože v niektorých krajinách sa počíta aj s ďalším nárastom spracovateľských kapacít.

Stolový olej dovezený z Ukrajiny môže napríklad spôsobiť tlak smerom k zníženiu cenovej hladiny tohto oleja, ale v minulej sezóne bola v tomto regióne (Ukrajina spolu s Ruskom) úroda slnečnice o 5 miliónov ton nižšia. Z tohto dôvodu Ukrajina nie je schopná vyviesť obvyklé množstvo tejto komodity.

Takisto nemusíme očakávať zníženie cien z dôvodu obmedzenej dostupnosti repkových a sójových stolových olejov, pretože sa v súčasnej dobe predpokladá, že nebude nadvýroba v tomto segmente.

Z dôvodu dlhodobo stabilného vysokého dopytu po slnečnicovom oleji v našom  regióne, rozhodnutie pre pestovanie slnečnice, je menej rizikové aj vzhľadom na suchší priebeh počasia. Z dôvodu stabilného hektárového výnosu moderných osív slnečnicových hybridov, vysievanie slnečnice v tomto poľnohospodárskom roku bude skutočne dobrým rozhodnutím.

Blog

Elindult az étolajgyártás a foktői növényolaj-finomítóban

https://www.agroinform.hu/gazdasag/viterra-novenyolajgyar-finomito-napraforgo-gabona-59781-002

Zobraziť článok

Kontaktný formulár

Máte na nás nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať.